תולדות ר' שלמה קרליבך

רבי שלמה קרליבך נולד בשנת תרפ"ה והלך לבית עולמו  ט"ז חשון בשנת תשנ"ה בהיותו בן 69 (1925-1994).
הרב קרליבך היה זמר נגן ומלחין יהודי חסידי אמרקאי, מורה רוחני ומספר סיפורים. הרב קרליבך הידוע בכינויו "הרבי המרקד", הוא מבשר ומייסד ז'אנר מוזיקלי הקרוי על שמו, ונחשב לאחד מגדולי הזמרים החסידיים של המאה ה-20.
הרב קרליבך למד בישיבת ליקוויד ונחשב לעילוי כבר בגיל 14. הרבי אהרן קוטלר צפה לו עתיד מזהיר כתלמיד חכם. בעת לימודיו הוסמך לרבנות והתפרנס מחזנות בימים נוראים.
בשנות העשרים לחייו התודע לחסידות חב"ד לריי"ץ וכן לרבי מליובאויטש, ואף נשלח על ידם לשליחות בהיותו בגיל 25. לאחר מכן ניתק קשר עם חב"ד והושפע מתורתו של רבי נחמן מברסלב והרבי מאיז'ביצה. בליווי הגיטרה שלו נדד ברחבי ארצות הברית להופעות ועשיית נפשות.
אלמנתו, נעילה קרליבך הביאה (באלבום הנשמה לך) את דבריו המסבירים את ההשראה לשיריו ולפעולות והדברים מדברים בעד עצמם:
  כשהתמניתי לרב, הבנתי כי רוב האנשים אינם מגיעים לבית הכנסת, ורק עשרה אחוזים מהם נוכחים בתפילות. אם הקהל שלך אינו מגיע, אתה צריך להגיע אליהם. אבל אינך יכול לדבר איתם, אתה צריך לשיר להם. לכן לקחתי את הגיטרה, ובלי לדעת איך אגיע אל כל אחד, התחלתי לשיר. הנס היה שהאנשים החלו להקשיב לי ולהזמין אותי לשיר. התמחותי המיוחדת הייתה ליצור את השיר. נטלתי מילים מהתפילות ומספרי נביאים, המדברים על עולם טוב יותר ועל שלום עולמי, על אהבה כלל עולמית, ועל אחדות בין אנשים. השירים שלי לא היו נגד משהו. הם היו בעד. להעביר אל הלבבות תחושה של טוהר. כל אחד יכול לשיר את שירי, הם נותנים כח כמו גלולת ויטמין יהודית.


בגיל 38 עשה בפעם הראשונה הופעה מוקלטת. וכך החל בסבב הופעות יחד עם הגיטרה לקרב את ההמונים.
בגיל 48 נישא לנעילה מטורונטו ונולדו להם שתי בנות נשמה ונדרה. נשמה ממשיכה את המסורת המוזיקלית של אביה.
עוד כשהיה בגיל 43 הקימו חסידיו את היישוב "מבוא שערים" שעל יד לטרון, הרב בנה שם את ביתו, וחילק את זמנו יחד עם ביתו בארה"ב.
קרליבך נפטר בגיל 69 בט"ז בחשון תשנ"ה (1994), מהתקף לב, במטוס כשהיה בעיצומה של המראה. השיר האחרון שניגן קרליבך, דקות קודם פטירתו, היה הפסוק "חסדי ה' כי לא תמו כי לא כלו רחמיו". על פי עדותו של הרב ישראל מאיר לאו, במסע הלוייתו שרו המלוים חלק מפזמוניו וניגוניו, והשיר האחרון שנוגן במהלך הטמנת גופו הוא השיר ברכי נפשי את ה' בלחנו של הרב שלמה. כיוון שפיזר את כל כספו לצדקה, נפטר קרליבך חסר פרוטה, ותלמידיו נאלצו לקבץ תרומות כדי לארגן את מסע הלוויתו. הוא נטמן בירושלים, בהר המנוחות.
דבר שמייחד מאוד את סוג עבודת השם שלו היא ממרא של הבעל שם טוב הקדוש שאמר:
דוד המלך התפלל לשם יתברך: "הורני ה' דרכך ונחני באורח מישור".
ישנם שני סוגי עבודת ה':
1- דרך- דהיינו דרך סלולה שהיא תורה תפילה וחסד.
2- אורח- דהיינו דרך שאינה סלולה שהיא קירוב רחוקים שלא בדרך הרגילה.
לדרך השניה נמשכה נשמתו הקדושה של רבי שלמה קר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>