3- לך לך

"לך לך אל הארץ אשר אראך". כל הצדיקים שואלים: הרי לאברהם אבינו היו עיניים של נביא, ואם כן, הוא יכול היה לשבת במקומו ומשם לראות את הארץ! וכולם מסבירים שלראות את הארץ, לא מספיקה אפילו נבואה, אלא- "אל הארץ אשר אראך"- רק הקדוש-ברוך-הוא, בכבודו ובעצמו, יכול להראות לנו את הארץ.
יהיה רצון שנהיה קשורים לא רק לסודות התורה, כי אם גם לסודות עם ישראל, ולסודות ארץ ישראל, וסוד החיים.
ונמשיך בעוד תורה עמוקה, על עומק החיים, תורה שחסרה להרבה אנשים, שאילו היו יודעים אותה, החיים שלהם היו נראים אחרת. זכרו את זה! זוהי תורה מה'עקידת יצחק', שהיה אחד מגדולי המקובלים במאה ה-14. הגמרא אומרת שכבר ארבעים יום לפני הלידה, הקב"ה אומר לכל אחד מי יהיה בן זוגו. ובכן שואל ה'עקידת יצחק": למה שהקב"ה לא יגיד בבר מצווה, בבת מצווה, או בגיל שמונה עשרה מי הזיווג למה ממהרים להגיד כבר ארבעים יום לפני הלידה?
והתשובה היא שאף אחד לא יכול לדעת באמת מי הוא בן-זוגו האמיתי, רק הקב"ה יודע. החבר הכי טוב שלך יגיד לך: 'אתם זוג מהשמים!', אבל האמת היא שאין לו מושג, אף אחד לא יודע רק הקב"ה. ולכן מסבירה הגמרא שלפני שאנשים נולדים הקב"ה שם בלבו של כל אחד קול קטן, נבואה קטנה, שידע עם מי להתחתן. אני מברך אתכם שתקשיבו לקול הקטן והעמוק הזה, הנבואה הקדושה הזאת.
אני גם מברך אתכם שההורים שלכם יהיו גאים בכם, אבל העיקר- אל תהיו יהודים שטחיים. יש מעט יהודים עמוקים. ולהיות יהודי שטחי זו סתירה. כי הקב"ה לא הוציא אותנו ממצרים, ולא נתן לנו את התורה, ולא עברנו אלפיים שנות גלות, ולא חזרנו ארצה- כדי להיות שטחיים. אם אתן לך מיליון דולר, אני מקווה מאוד שלא תקנה עם זה דברים חסרי ערך כמו סוכריות אלא אם עברנו כל כך הרבה כאב, ולמדנו כל כך הרבה, צריך שיצא מזה משהו בעל משמעות.
אתם יודעים מה כל כך מיוחד ביהודים? כשעמדנו בתחתית הר סיני לקבל את התורה, באו כל אומות העולם ואמרו: 'למה לא נתת לנו את התורה?', אבל הקב"ה ענה להם בשאלה: 'האם אתם יכולים להגיד לי מה שמו של סבא שלכם? וזה ממש עמוק.
אתם יודעים מה זה 'אידישקייט', מה זו יהדות? זה לדעת, שאני רק ממשיך איפה שסבא שלי הפסיק, אני רק ממשיך את העבודה שלו ואת מה שאבא שלי מלמד אותי. אנחנו לא אינדיווידואליסטים שבונים באוויר, אנחנו בונים כביש ראשי, ואם הסבא שלי גמר קטע מסוים, ואבא שלי המשיך אותו אז גם אני ממשיך אותו. אתם יודעים מה זה יהודי שטחי? יהודי שבונה לעצמו כביש איפה שאף אחד לא צריך אותו, אולי רק הוא כביש שאף אחד לא יעבור בו- כי הוא בעצמו לא יודע לעבור בו.
אני מברך אתכם שתדרכו ותעברו דרך הכביש של הסבא שלכם, ושתמשיכו לבנות אותו. ואם לפעמים הלבנים כבדות, צריך חברים טובים שיעזרו לסחוב אותן.
אנחנו חיים בעולם שמתמקד ומתרכז בשאיפות שונות: להגיע לירח, להגיע לכוכבי הלכת, אבל עוד לא למדנו להתקשר כאן בין אדם לחברו. ואני מברך אתכם: שגם אם תלכו לאוניברסיטה ותלמדו הרבה חוכמות זרות, תתמקדו בדבר החשוב הזה- תתקשרו לאנשים שמסביבכם, למשפחה ולחברים.
אנחנו חיים בעולם מערבי, מפחדים לגעת אחד בשני, 'אל תתקרב אלי'. לאט לאט מבינים כמה זה גרוע, אם נמשיך ככה זה רק יגרום לנו להתרחק אחד מהשני.
יש מדענים שיודעים לבנות טילים אבל לא יודעים איך לדבר עם הילדים שלהם. זה לא רק במדע- יש פסיכולוגים שכותבים על פסיכולוגיות ילדים ומשפחה, ולא יודעים איך להתקשר עם הילדים שלהם!
לכן חברים מתוקים אנחנו צריכים לגלות את העומק שיש בארץ ישראל, בכוחות שיש ביהודי, ולהתעמק עוד ועוד שנזכה אכי"ר!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>