טיהור הלב מכעס

'אין אדם עומד על דעת רבו עד 40 שנה'… ר' שלמה דיבר כל הזמן על כך שהמפתח לגאולת הפרט והכלל היא טיהור הלב מכעס. לקח לי הרבה שנים להתבונן בדבר ברצינות ולהבין שלא מדובר רק בלהפסיק לכעוס ולהתעצבן. מדובר בטיהור מ'חומר' ממשי שיושב לי עמוק בתוך הלב.
קל להתחרט על כעס שכעסת על מישהו מולו, מפני שאתה מבין מהר שלא הואלת כלום בכעסך, רק הזקת. אבל החידוש הגדול הוא שגם כשאתה מתעצבן בינך לבין עצמך, אתה מקרין בעולם את החומר הנורא הזה הנקרא כעס, והוא מזיק לך ולעולם. קשה להיטהר ממנו, מפני שאתה מרגיש שכעסך מוצדק, שזהו 'כעס קדוש'. אנחנו חיים בעולם בו – במיוחד אם אתה גם ימני וגם דתי – יש המון דברים מרגיזים: תעמולת שקר, שנאת ישראל (אפילו מצד יהודים), עוולות שונות, התבזות לאומית נוראה, וכו'. אבל אליבא דר' שלמה קרליבך זצ"ל, יסודה של עבודת השם אמיתית היא – לטהר את הלב שלי לגמרי מכעס. לגמרי. התחלתי לעבוד על זה בימים האחרונים, והתוצאות מדהימות בעומקן. פתאום הבנתי שלא הביקורתיות שלי מייצרת כעס, אלא הכעס הטמון עמוק בתוכי מייצר ביקורתיות. יכולתי להביא כאן ראיות ואסמכתאות רבות מראשונים ואחרונים בנושא הזה, אבל בשביל מה? 'הבא ליטהר מסייעין אותו', ויבין מעצמו שזוהי האמת לאמיתה, ומי שלא רוצה ליטהר ימצא תירוץ כנגד כל ראיה. טיהור הלב מכעס, זוהי מין 'קבלת עול מלכות שמיים' כזאת: אני לא כועס בשום אופן, אני שומר על שקט פנימי, ענווה. אז מה, אני נשאר כאבן דומם, ללא חיים? חלילה – אני ממיר את הכעס בהכנעה, בחמלה, בכאב, בהתבוננות, בתפילה. ואחרי שקיבלת על עצמך שלא לכעוס בשום אופן אפילו בליבך פנימה, פתאום אתה נוגע ברובד חדש בליבך, ב'לב בשר' שבך, פתאום אתה מתמלא לימודי זכות חדשים על אלה שאמורים להכעיס אותך, לימודי זכות כאלה שלא שיערת קודם, והלב מתחיל להתמלא בחום של אהבת ישראל.
טוב, יש עוד המון מה לכתוב על הנושא, אבל אין המדרש עיקר אלא המעשה. רק דבר אחד אוסיף: אני משוכנע לחלוטין שכאשר נהיה גדודים גדודים של 'מאמינים שאינם כועסים', נחולל מהפך אדיר בעם ישראל. נכון, בשביל זה צריך אמונה אדירה בכוח הרוח, וגם זה חלק מהעניין. מכל מקום, אני מאמין שכך תוכרע גם מלחמת האמונות והדעות: המחנה הלא-כועס, וממילא האוהב, וממילא השמח תמיד, הוא זה שינצח. כי בכך יוכיח שהוא המחובר לאלוקים חיים, למי שעליו נאמר 'טוב ה' לכל ורחמיו על כל מעשיו'.

One Comment

  1. וואי מתוק מדבש!!!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>